Az Európai Bizottság az Európai Energiabiztonsági Stratégiában helyesen kiemelte, hogy „a helyi energiaforrásokra való átállás jelentős mértékben kiválthatja az import tüzelőanyagokat”. Sajnálatos módon azonban ezt a kijelentés nem követte sem konkrét intézkedés, sem pedig olyan anyagi elkötelezettség, amely a fűtési szektor ellátási oldalát érintette volna európai szinten.
Az energiaellátás biztonságát a bizonytalan régiókból származó fosszilis energiahordozóktól való, régóta fennálló importfüggőség fenyegeti. Ez nemcsak gyengíti az EU geopolitikai befolyását, de drámai GDP-veszteséget is eredményez, lévén, hogy az EU országok összesen 545 milliárd €-t, azaz a GDP 4,2 %-át fordították a fosszilisenergia-importra 2012-ben. Az ebből következő energiabiztonsági krízis valójában egy fűtési krízis.
A földgáz mindössze 25 %-át hasznosítják erőművekben, míg 41 %-át épületfűtésre, 31 %-át pedig ipari folyamatokban használják fel.
Jobb és hatékonyabb lehetőségek is vannak!
A jelenleg elérhető megújuló fűtési technológiák energiahatékonysági intézkedésekkel együtt stabilabb és megfizethetőbb opciót jelenthetnek a háztartások és az ipar számára. Támogatásuk a fosszilis energiahordozóktól való kisebb függést eredményezi, a környezet számára is előnyös, valamint befektetéseket, helyi fejlesztéseket és munkahelyeket teremt az EU határain belül. Mindezek miatt a megújuló hűtési és fűtési szektornak prioritást kell élveznie.
A szolgáltatás el is indulhat, amennyiben a következő stabil és hosszú távú keretfeltételek adottak:
2016-10-01 |
|